רשלנות רפואית

במערכת הבריאות כמו בכל מערכת אחרת, יתכן ויתגלו קשיים, תקלות ורשלנויות, אלא שכאשר מדובר בחיי אדם ובתקינות ושלמות הגוף, הנזק שנגרם הינו קשה, כואב, מכעיס ולעיתים אינו ניתן לריפוי ולהשבת המצב לקדמותו. המטופלים מצפים ממערכת הבריאות, הצוות הרפואי המטפל וכל הגורמים הקשורים אליו ליתן את מלוא תשומת הלב ולנקוט בזהירות המתבקשת בכל הנוגע לטיב הטיפול בנו כמטופלים ואולם, בכל זאת טעויות ורשלנויות רפואיות נגרמות לא פעם.

 

הרשלנות יכול שתגרם בטיפול, באבחנה שגויה או במתן טיפול תרופתי לא מתאים.

 

על מנת להוכיח כי אכן מדובר ברשלנות רפואית יש לבחון האם הרשלנות עומדת בקריטריונים הקבועים בעוולת הרשלנות על פי סעיפים 36- 35 לפקודת הנזיקין.

 

עוולת הרשלנות מכילה ארבעה יסודות:

  • חובת הזהירות
  • התרשלות 
  • גרימת נזק
  • קשר סיבתי בין ההתרשלות לנזק

 

חובת הזהירות מתחלקת לשניים: חובת זהירות מושגית, כלומר בחינת החובה מבחינה קטגורית- האם הקבוצה אליה משתייך המזיק חבה חובת זהירות כלפי הקבוצה אליה משתייך הניזוק, במקרה של רשלנות רפואית מדובר ביחסי מטפל – מטופל, שאכן חלים בהם חובת זהירות ואף מוגברת. הסוג הנוסף של חובת הזהירות הינה חובת זהירות קונקרטית אשר נקבעת על פי מבחן הצפיות – האם יכל הצוות הרפואי וצריך היה לצפות את הנזק. האם מדובר היה בסיכון סביר שהמטפל לקח או בסיכון חריג ובלתי סביר שלא נלקח בחשבון.

ביסוד ההתרשלות יש לבחון את מבחן "הרופא הסביר" דהיינו סטנדרט ההתנהגות המצופה מרופא שחריגה ממנו תהווה רשלנות. האם פעל הרופא על פי הפרקטיקה המקובלת, האם התנהל לפי הספרות הרפואית המוכרת, האם פעל כפי שהרופא הסביר היה פועל במקרה כזה.

גרימת הנזק יכול שיהיה בכאב וסבל, בנכות ומגבלה פיזית שנותרה כתוצאה מהטיפול/אבחנה הלקוי או אף חלילה במקרים חמורים באובדן חיי אדם.

קשר סיבתי בין ההתרשלות לנזק שנגרם, גם כאן ישנה לשני פרטרים שיש לבחון: קשר סיבתי עובדתי – נקבע על פי מבחן ה'אלמלא' – אלמלא פעולתו או אי פעילותו, במעשה או במחדל, לא היה נגרם הנזק.

קשר סיבתי משפטי בוחן האם הנזק שגרם הרופא או הצוות הרפואי המטפל היה צפוי או היה בתחום הסיכון, למעשה תפקידו של הקשר הסיבתי המשפטי הינו לסנן מקרים בהם מעשה שגרם בפועל לנזק הליך הגרימה לנזק לא היו צפויים או לא היו בתחומי הסיכון של הרופא או הצוות.

 

פירוט זה הינו על קצה המזלג בלבד וניהול תביעת רשלנות רפואית הינו הליך מורכב מלא פרטים אשר דורש ידע ומיומנות רבה של עורכת הדין. בנוסף למקצועיות המשפטית נדרשת יכולת יוצאת מן הכלל לניהול מו"מ בתיק כזה, כמו כן, לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית יש לצרף חוות דעת רפואית אשר תוכיח את הנזק ואת הטיפול הלקוי שניתן, בשל כך נדרשים קשרי עבודה עם מומחים רפואיים שביכולתם לכתוב חוות דעת מהימנה ואיתנה שתעמוד בפני בית המשפט בבואו להכריע את התביעה.

כל אלו ועוד הינם מתחום מומחיותנו ומשרדנו בעל ניסיון מקצועי ומיומן בניהול תביעות רשלנות רפואית ובעל היכרות מעמיקה עם ההיבטים הנדרשים לצורך ניהול מבריק ומוצלח של תביעת רשלנות רפואית.

משרדנו בעל ידע מקצועי וניסיון רב שנים, עו"ד ישראל טיפלה במהלך השנים במגוון מקרים שונים של תביעות רשלנות רפואית והינה בעלת היכרות מעמיקה עם הבירוקרטיה המורכבת של ניהול התביעה. נשמח לסייע לך בקבלת הזכויות המגיעות לך בעקבות מצבך הרפואי. כל שצריך לעשות הוא ליצור קשר טלפוני עם עו"ד ימית מוריה ישראל ובמידת הצורך להגיע לפגישה. פגישת הייעוץ אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך!

מאמרים בנושא רשלנות רפואית

רשלנות רפואית

רשלנות רפואית במערכת הבריאות כמו בכל מערכת אחרת, יתכן ויתגלו קשיים, תקלות ורשלנויות, אלא שכאשר מדובר בחיי אדם ובתקינות ושלמות הגוף, הנזק שנגרם הינו קשה,

קרא עוד »
נגישות